Izba, v ktorej sa deti budú cítiť dobre

Ideálny priestor pre dieťa osloví všetky jeho zmyslové orgány: 

zrak - s prirodzeným svetlom, taktiež kombinácia farieb, ktorá sa mu páči,
sluch - s dobrou akustikou,
čuch - s príjemnou vôňou v miestnosti a pravidelný prísun čerstvého vzduchu,
hmat - s prírodnými materiálmi,
zmysel pre rovnováhu a pohyb - s dostatočným priestorom, správnym rozložením nábytkových častí a vhodným nábytkom pre zmenu polohy a pohybu.                                                  kvalitný rastúci nábytok Moll

 

Pracovná plocha má ústrednú úlohu v detskej izbe. Keďže potreby a požiadavky sa menia a rastú spolu deťmi, nábytok by mal byť taktiež flexibilný a vhodný pre každé nové usporiadanie.

Ak je to možné, stôl by mal byť umiestnený pri okne, kde dopadá prirodzené svetlo. Dieťa sa tak pri práci môže pozerať z okna, čo poskytuje vizuálnu stimuláciu, ktorá občas preruší pracovnú činnosť a tak naštartuje opätovnú koncentráciu na prácu.

Detská izba by mala mať aj kútik pre čítanie a počúvanie hudby. Môže sa tu nachádzať tzv. tulivak (vrece na sedenie a ležanie, ktoré mení tvar), ktorý povzbudzuje dieťa k zmene miesta na sedenie: od sedenia, po sedenie v tureckom sede, až poležiačky.

Ako rodič by ste mali dbať na to, aby malo dieťa dostatok pohybu aj za zlého počasia, odporúčame napríklad: vnútornú trampolínu, balančnú dosku, alebo mobilné závesné tyče, ktoré môžu byť pripojené k dverám.

 

pinterest