Správna ergonómia

Základy ergonómie sedenia

Interakcia medzi ľudským telom, náradím, ktoré človek používa a nábytkom má zásadný význam. Keď človek sedí za stolom, hlavným záujmom pre správne ergonomické sedenie je nájsť optimálnu polohu. Preto je dôležité, aby takáto poloha bola zároveň aj uvoľnená (nie telo v napätí vystreté) , čím pomáha k celkovej koncentrácii. Správnym ergonomickým sedením sa predchádza nielen, posturálnemu poškodeniu, bolestiam chrbta a bolestiam hlavy, ale aj mnohým iným vedľajším poruchám zdravia a ochoreniam. Písací stôl a stolička by preto mali spĺňať všetky ergonomické kritériá.

                                            Ergonomické kritériá pre správne sedenie za stolom

Ergonomické kritériá pre správne sedenie za stolom: 

1. Nepoznáme niečo ako „správne / nesprávne“ sedenie.
Jediná vec, na ktorej záleží, je pravidelná zmena polohy sedenia. Takže nemusíte Vaše dieťa upozorňovať, ak neustále mení pozície a sedí na stoličke „ako na koni“, práve naopak.

2. Stôl a stolička musia pasovať ako uliate !
Za účelom dosiahnutia zdravého sedenia musí byť možné nastaviť pracovný stôl a stoličku podľa proporcií a výšky dieťaťa. Úprava nábytku začína pri stoličke. Druhým krokom je nastavenie výšky stola.

                                                                Stôl a stolička musia pasovať ako uliate

3. Správna výška stoličky
Výška stoličky je zvolená tak, aby predná hrana sedadla bola zhruba na úrovni zadnej strany kolena. Výška sedadla je správna, ak je uhol medzi stehnami a trupom mierne otvorený ( viac než 90 ° - viď obrázok ) a nohy sú pohodlne položené na zemi. Priklopenie sedadla dopredu podnecuje dieťa sedieť vzpriamene a pozdvihuje jeho koncentráciu pri práci na písacom stole. Panva je naklonená mierne dopredu a chrbát je rovný. Flexibilné sedadlá tiež podporujú dynamické sedenie.

4. Správna hĺbka sedadla
Hĺbka sedadla sa prispôsobí tak, aby sa stehná úplne zmestili na sedadlo, bez tlaku. Medzera medzi prednou hranou stoličky a lýtkom, by mala byť široká na 4 prsty. Tým je zaistené, že v nohách voľne prúdi krv.

                                            ergonomicky správny nábytok pre deti

5. Správna výška operadla
Výška operadla sa nastaví tak, že trup tela je opretý o operadlo až po lopatky. Tým, že sa telo takto oprie o operadlo stoličky, uvoľní sa tlak pôsobiaci na chrbát.

6. Správna výška stola
Ak chcete nastaviť výšku stola, položte ruky na hornú časť pracovnej plochy. Pozícia je správna vtedy, keď sú ruky v uhle o niečo väčšom než 90 ° ( pozri obrázok ).

7. Menšia námaha krčnej chrbtice
Spodné paže by mali byť pri práci položené na pracovnej ploche stola. To zaisťuje, že krčné svaly zostávajú uvoľnené a oddychujú.

 

Správna ergonómia.

Pozrite si v nasledujúcom videu ako sa má správne sedieť za stolom. Neplatí to len pre deti, ale pre nás všetkých.

Správna ergonómia.

pinterest